Canterbury Dance Festival

Canterbury Dance Festival

TROPHIES

01. The PLS Award
-      Classical 5 Years & Under
02. The Willow Award
-      Theatre 5 Years & Under
03. The Keeley East Cup
-      Junior Lyrical Modern
04. The Karen Roberts Cup
-      Senior Lyrical Modern
05. The Catherine Janes Cup
-      Junior Tap
06. The Laura Murray Award
-      Senior Tap
07. The LRT Cup
-      Junior Modern
08. The Kelly Taylor Cup
-      Senior Modern
09. The Laura Symonds Award
-      Junior Ballet
10. The Martin Trophy
-      Senior Ballet
11. The Markson Cup
-      Junior Song & Dance
12. The Murray Cup
-      Senior Song & Dance
13. CAM Productions Award
-      Junior National
14. The PLS Award
-      Senior National
15. The Angela McDonald Cup
-      Junior Greek & Natural Movement
16. The Kelly Homewood Cup
-      Senior Greek & Natural Movement
17. The Joseph Award
-      Junior Character
18. The Tower Cup
-      Senior Character
19. The Thanet Festival Cup
-      Junior Choreographic
20. The AJO Cup
-      Senior Choreographic
21. The Winifred Trophy
-      Classical Duets - Junior
22. H.L.R Trophy
-      Classical Duets - Senior
23. The David Award
-      Theatre Duets - Junior
24. The Win Newman Award
-      Theatre Duets - Senior
25. The Cathedral Trophy
-      Choreographic Duets - Junior
26. The Grant Cup
-      Choreographic Duets - Senior
27. The City Trophy
-      Theatre Trios & Quartets - Junior
28. The George Trophy
-      Theatre Trios & Quartets - Senior
29. The Mary Janes Award
-      Classical Trios & Quartets - Junior
30. The Jasmine Trophy
-      Classical Trios & Quartets - Senior
31. The Whitefriars Trophy
-      Choreographic Trios & Quartets - Junior
32. The S.R.F. Award
-      Choreographic Trios & Quartets - Senior
33. G.L.F Trophy
-      Classical Aggregate - Junior
34. G.E.M Award
-      Theatre Aggregate - Junior
35. The Wendy Cameron Award
-      Classical Aggregate - Senior
36. The Canterbury Award
-      Theatre Aggregate - Senior
37. The Limelight Award
-      Troupes Highest Mark - Junior
38. The Lily Award
-      Groups Highest Mark - Junior
39. The Jaqueline Storey Cup
-      Troupes Highest Mark - Senior
40. The Rebecca Janes Cup
-      Groups Highest Mark - Senior
41. The Global Award
-      Boys Highest Mark
42. The Turney Award
-      Adult Cabaret
43. The FLB Award
-      Highest Festival Mark (Not Groups or Troupes)
44. The Gulbenkian Trophy
- Junior Vocal
45. The City Trophy
- Intermediate Vocal
46. The David Trophy
- Senior Vocal

ADJUDICATORS CHOICE OF AWARDS

47. The Geoffrey Chaucer Award
-      Sincerity
48. The Hannah Gibson Award
-      Endeavour
49. The Elliot Gilbert Memorial Cup
-      Originality in Choreography
50. The Maureen Burton Award
-      Best Groomed and Costumed Dancer
51. The Alan Roberts Memorial Shield
-      National Dance Costume Award
52. The Emma Louise Cup
-      Musicality
53. The Lewis Trophy
-      Most promising up and coming Performer Junior
54. The Janet McCormack Award
-      Most promising up and coming Performer Senior
55. The Xara-Mae Shining Star Award
-      Shining Star Junior performer 9 Years & Under
56. The Zelia-Mae Cup
-      Most memorable performance
57. The Druscilla Henry Trophy
-      Most Enthusiastic Performer (not a winner)
58. The Chloe Rose Award
-      Professional Performer Potential (12 years & Over)
59. Canterbury Dance Festival Bursary
-      Bursary to Further tuition opportunities